Astina

7. března 2008 v 21:35 |  -Pokročilí-
1. Přezdívka: Astina
2. Blog: www.mdmfmw.blog.cz
3. Věk: 19
4. Pohlaví: žena
5. Kategorie: pokročilí
6. Proč jste se vůbec přihlásili do soutěže?: V zásadě asi hlavně proto, že ráda píšu, v poslední době nemám zrovna moc inspirace a byla bych ráda, kdyby moje psaní někdo posoudil…
7. Co vás přitahuje na Fan Fiction Harry Potter?: FanFiction pro mě znamená možnost vytvoření své vlastní reality, možnost utvořit svět podle vlastních pravidel a naplnit některé utopické myšlenky.
Otázky:

  • Proč chtěl Voldemort ovládnout svět?
Tak tady mě napadá otázka, zda-li Voldemort chtěl skutečně ovládnout svět, nebo jen Británii. On v tom vlastně není až tak velký rozdíl. Touha ovládat druhé se v něm zrodila v době, kdy zjistil, že má nadání pro kouzla a naučil se kouzla vědomě využívat ve svůj vlastní prospěch a tím si tak dokazoval nadřazenost nad ostatními. Nikdo, koho znal, přece neuměl to, co umí on a to z něj dělá někoho vyjímečného. Kdyby byl již v době probouzení jeho kouzelnických schopností obklopen čaroději, jistě by si nepřipadal tak vyjímečný. Ve chvíli, kdy neznal příběh svých rodičů a věděl pouze to, že nikoho nemá a žije v dětském domově, zcela přirozeně musel mít touhu ovládat svůj život, být svobodný. A když viděl, jak vychovatelky ovládají své svěřence, zcela pochopitelně zatoužil po tom, aby on sám mohl ovládat druhé. A tak zkoušel za pomoci svých schopností druhé ovládat. Později se zjevil Brumbál a oznámil mu, že je kouzelník a bude přijat na školu čar a kouzel a ihned nato odešel. Každý přece nemůže studovat magii a kouzla a proto byl okamžitě o stupeň vyjímčnější než ostatní. Nikdy nikdo se mu nesnažil vymluvit, že by to nebyla pravda, a tak jeho moc rostla ruku v ruce po touze ovládat druhé a všem dokázat, že on je ten výjimečný, ten, který má největší moc...
  • Kam se poděl Sirius, když propadl skrz oblouk?
Tak o tom by se daly psát romány. Existuje tolik možností, že by mě moc zajímalo, kolik jich vlastně je. U téhle otázky bude moje odpověď kratší, než u ostatních, protože mě napadá tolik možností, které mohly nastat, že nevím, kterou si vybrat. A taky by nebylo marné o tom ještě nějakou dobu přemýšlet a později o tom třeba napsat nějakou povídku.
  • Jak je podle vás důležitá role lásky v HP?
V první řadě záleží na tom, zda-li pokládáme lásku za čistě romantický vztah mezi dvěma lidmi, nebo zda-li ji chápeme jako širší pojem. Vezmu-li v úvahu tu první možnost, pak láska v příběhu Harryho Pottera rozhodně nebyla tím nejdůležitějším. Ale vezmu-li lásku v širším rozměru chápání, pak zajisté byla velmi podstatným, možná nejpodstatnějším. Jak bylo napsáno, tak se také stalo a mateřská láska zachránila Harrymu život. Tahle láska byla důležitá, ale nebyla tou nejdůležitější. Největším odkazem a nejsilnější zbraní proti Voldemortovi a proti jakémukoliv jinému zlu se ukázalo být pouto přátelství. Síla přátelství několikrát zachránila život mnoha hlavním postavám, v poslední bitvě se ukázala být mnohem silnější, než se mohlo kdy dříve zdát, síla přátelství nenechala odejít ty, kteří znali pravý význam onoho slova a naopak přivolala všechny, kteří nechtěli nechat své přátele bojovat a umírat samotné. Bez lásky se můžeme naučit žít, ale co bychom byli bez přátel? Brumbál se mýlil. Přátelství je víc než láska.
  • Myslíte si, že všechno, co se stalo během sedmi knih, měl Brumbál pečlivě naplánované? Ano či ne? A proč?
Pečlivě naplánované může být cokoliv, ale málokdy se plány splní přesně do posledního písmenka. Ovšem v případě Brumbála se nedomnívám, že by měl vše promyšlené a naplánované. Mohl si naplánovat, co vše Harrymu poví, co ho naučí, ale rozhodně nemohl počítat s nevinou Siriuse, návratem Petra a jeho pomocí Voldemortovi k návratu, s falešným Moodym nebo s překážkami ministerstva v podobě např. Dolores Umbridgeové. Ledažeby byl sám nadán jasnovideckými schopnostmi, odborníkem ve vykládání si různých znamení a měl někoho, kdo by slyšel a poté mu i předal jeho věštby. Ovšem to by sotva mohla udržet pod pokličkou, tudíž v žádném případě nemohl mít všechno naplánované. Myslím, že plánování krůčku po krůčku přišlo na řadu ve chvíli, kdy Voldemort získal zpět své tělo a moc, a že velkou roli měl a mnoho kroků v těchto plánech vymyslel Severus Snape. Ikdyž mnohem pravděpodobnější variantou podle mě je, že velká část všech událostí byla shoda příznivých okolností, čímž samozřejmě nechci snižovat plány ani taktiu Albuse Brumbála.
  • Kdybyste mohli v knížce změnit jednu jedinou věc... co by to bylo?
Tak přesně o tom jsem přemýšlela po přečtení každé knížky kromě prvních dvou dílů. Ty bych nechala tak, jak jsou. Ve trojce mě strašně štvalo a štve dodnes, že Petr utekl. V Ohnivém poháru, Fénixově řádu a Princi dvojí krve jsem vymýšlela všechny možné i nemožné varianty oživení Cedrika, Siriuse a Brumbála, ale po přečtení Relikvií smrti mi došlo, že tam ta úmrtí prostě musela být. Co ovšem nemůžu Joanne odpustit jsou žně oblíbených postav v závěrečné knize. Smrt Pošuka a Dobyho bych ještě nějak vzala. Snapeovo očištění na mě už působí rozporuplně, protože mi přijde, jakoby Harryho prosil o odpuštění, což se k němu vůbec nehodí. Ale i to bych ještě vzala. Ovšem smrt Freda, Tonksové a Lupina - copak to bylo nutné? Bylo nutné vyhladit všechny Poberty, způsobit nesmírné utrpení oblíbené rodiny a sebrat novorozeněti oba rodiče? Navíc v knize určené dětem? A hlavně - bylo nutné znemožnit Minervu McGonagallovou? Ještě nikdy se nestalo, aby neměla něco plně pod kontrolou. A najednou, ve chvíli, kdy má na starosti životy stovek studentů, selže? To už je opravdu přitažené za vlasy. Z tohoto výčtu plyne, že nevím, nedokážu určit, kterou jedinou věc bych změnila. Mohu jen vyjmenovávat, co se mi nelíbí…
  • Co by se stalo, kdyby si Harry vybral druhou cestu? Jak myslíte, že by skončil svět?
To je otázka ve stylu co se stalo se Siriusem. Odpověď bude asi obdobná - vidím to na moře alternativních románů, které mohou skončit tak či onak. Stejně tak si můžeme položit i otázku co by se stalo, kdyby se Voldemortovi podařil už první pokus o znovunabytí těla, kdyby se mu nepodařil ten, co se mu podařil, co by bylo, kdyby Sirius neřekl Petrovi, aby dělal strážce tajemství místo něj, co by bylo, kdyby Harry Voldemortův útok v Godriově dole přežil a tak dále. Dalo by se říct, že všechny otázky tohoto typu považuji za řečnické, protože všichni v podstatě víme, co by s největší pravděpodobností následovalo.
  • Co bylo podle vás největší slabinou Voldemorta?
Slabiny lidského charakteru se snadno kritizují a odsuzují, ale hůře odhalují a odstraňují. Nevím proč se nás Joanne ústy Brumbála snažila přesvědčit o tom, že největší Voldemortovou slabinou je neznalost lásky a pohrdání její mocí. Já si totiž myslím, že Voldemort znal lásku, věděl, co znamená a pociťoval ji. Ať už ji cítil k Naginimu nebo ne, rozhodně ji cítil k sobě a především miloval moc a život. Všechny jeho zoufalé pokusy získat zpět své tělo, moc a život o tom svědčí. Stvoření viteálů navíc dokazuje, jak moc chtěl zůstat naživu, dokazuje nám, jakou moc měl a jak ji zkoušel ještě zvětšit a ukázat lidem. Chtěla jsem napsat, že jeho největší slabinou byla neodolatelná touha po moci a bezohlednost, s jakou po ní šel. Jenže jak to tu tak píšu, dochází mi, že to není pravda, že jeho největší slabinou je vážně láska. Teď to ještě srozumitelně vysvětlit. Láska ho naplnila, zahltila a ovládla natolik, že nedokázal cítit a vnímat nic jiného. Zní mi to neuvěřitelně, ale mám dojem, že se mi právě podařilo pochopit Voldemorta a jeho vzkaz světu. Hned ho proto mám raději jako živoucí bytost z masa a kostí. Tudíž... Není dobro ani zlo, je jen láska, která je naší silou i zkázou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama