Bez světla není naděje by Vina - Kritika

12. dubna 2008 v 23:33 | Vina |  Bez světla není naděje - pokročilí
Tak a protože kritika se nám nevešla je tady...

KRITIKA:

Abigail:

+ Podařilo se udržet pochmurný ráz a temné prostředí během celé povídky.
- Pozor na gramatiku! Čárky, přímá řeč. Mám zvláštní pocit z charakterů - řekla bych, že chvílemi unikají... a stejně tak i příběh...
Konečný ortel:Ne

Andy:

No, deprese na mě čiší ze všech stran:D Čárky, gramatika, přímá řeč,... to všechno tady kazí celkový dojem. A příběh... nwm, ale na mě tam toho bylo moc. Harryho sestra jako obětí znásilnění? Dudley nebyl svatoušek, ale ani sadista ne, prostě jen idiot. Na mě tam bylo až moc nesmyslných charakterů.
Konečný ortel: NE

Enny:

+ Kostra příběhu (Harryho dvojče) - ale určitě by to šlo podat i jinak, líp.
- Gramatika místy pokulhává. A příběh... Místy až moc přehnané a nepatřičné. Myslím, že ani Vernon by se nechoval tak, jak se choval v této povídce, stejně tak Dudley. Harryho sestra mi chvílemi připomínala sestru Brumbála - noční procházky...
Konečný ortel:Ne

Essylt:

+ Některé myšlenky příběhu se mi líbily.
- Věřím tomu, že původní nápad byl dobrý, ale ve finále byla všechna ta snaha o pochmurnou atmosféru a originalitu spíš na škodu. Povídek s Harryho dvojčetem je spousta a tohle je ještě ke všemu trochu přitažené za vlasy (např.: chování Harryho opatrovníků). Není lehké udržet charaktery i příběh na uzdě, takže by bylo lepší, kdyby ses rozhodla rozvíjet jen jedno z toho. Když zvládneš obojí výsledek je rozhodně okouzlující, ale když ne... je to katastrofa.
Konečný ortel: Ne

Idril:

+ příběh mě zaujal. Líbil se mi ten nápad, Harryho dvojčete... a bylo to moc smutné...
-ach ta gramatika: přímá řeč i čárky...
Konečný ortel: Ano

CELKOVÝ ORTEL: NE

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Arania Lown Arania Lown | Web | 14. dubna 2008 v 14:43 | Reagovat

Ke kritice této povídky jsem si po dlouhé době vytáhla poznámkový blog a řekla jsem si, že když tato povídka byla už okomentovaná v soutěži pokusím se o svůj komentář.

Gramatiku řešit nehodlám, takže v tomto vás zklamu. (Můj pravopis taky létá.) Navíc pokud se člověk do povídky opravdu položí na pravopisu nezáleží.

K charakteristice postav: Harry Potter by se určitě takto nechoval, ale chlapec, který je bit a psychicky týrán ano. Jeho srdce bije pro sestru a skutečně ho bolí, když vidí, jak ji zneužívají.

Lilly Potter, malá dívenka, nemocná, na dně, zneužívaná. Musí to být pro ní děsivé. No styl znásilnění je morbidní, nechutný, děsivý. Jsou sice i horší věci, ale v této povídce je to silné kafe.

To že se bojí Harryho dotyků chápu. Možná bych ještě přidala zvuků, kroků. Ale to je detail.

Dursley Vernon, také se liší od charakteru, který vymyslela Rowlingová, ale chápu, že ti jsi chtěla poukázat na problematiku, kterou mnoho lidí přehlíží.

Dudley Dursley, no tak to že je idiot víme, ale tato "postava" se natolik liší od originálu, ale zase. Použila jsi postavy z Harryho Pottera, protože víš, že takto to lidé budou číst víc.

Kdyby jsi napsala něco, co s Harrym nemá nic společného, četl by to no popravdě skoro nikdo.

Děj: Celý příběh je pochmurný, depresivní. Nevidím v něm naději na lepší zítřek. Ale v těchto situacích se naděje ztrácí velice rychle.

To že se pak Harry dostal do nemocnice a pak jak se to odvíjelo s tím, že mu nevěří, že má sestru. Fajn, ale pochybuji, že by to tak utajili. Ale jsou takové příběhy známé, ale tohle je přeci kouzelnický svět a Brumbál je přeci všemocný.

Pak to shledání na ošetřovně. Měla by být v šoku a tady, jak se nechá obejmout.... Mno.... Prostě, zneužívané dítě, sic dotek od bratra a je v bezvědomí. Mno právě proto, že je v bezvědomí, by mělo její podvědomí reagovat na dotyk a možná agresivně, pláčem, či odtažením. (Mno dobře, už se v tom zase moc hrabu, já vím.)

Ošetřování, zmínka o zbití. Hm... Ošetření je hezky popsáno, ale kdyby řekl, že ji nezbijí, tak sebou dospělí minimálně cuknout a malá se odtáhne. Toto téma je pro traumatizované dítě tabu.

To s tím západem a východem slunce bylo nádherné, ale vážně.... Slunce... Naděje.... Krása... Nový život.... Tohle byl okamžik, který mě vzal za srdce.

Ta smrt.... No co k tomu říct, její život skončil moc náhle, rychle nečekaně. Dá se to rozvést, (jo vím, že to rozvedeš, ale kritizuji tohle) mno Anděl smrti.... hezké, ale pozměnila bych citaci jeho slov. Ale budiž, to je individuální.

No jinak konec byl hezký, smutný.

Celá povídka byla depresivní, temná, ale prosvítali jí paprsky poznání a naděje.

Tak doufám, že to pro dnešek již stačí.

Děkuji za pozornost.

Vaše Ary

2 Arania Lown Arania Lown | Web | 14. dubna 2008 v 14:44 | Reagovat

PS: Já se včera v noci vážně nudila :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama